فارسی | English | العربی | español شنبه, 2 خرداد 1394
         
مساجد جزيره زيباي كيش

آثار بدست آمده از شهر تاريخي حريره در جزيره كيش معرف حضور سكنه مسلمان با تمدن و فرهنگ غني اسلامي در آن دوران است . يكي از آثار كشف شده مسجد تاريخي زيبايي است كه معماري آن مربوط به دوره سلجوقيان است . اين مسجد كهن در محدوده اي نامنظم با مساحت 2000 متر مربع يافت شده كه نشان دهنده گسترش ومرمت آن در دوره هاي مختلف تاريخي است. اين مسجد در هيچ كجا داراي سقف نبوده و يك مناره و چهار محراب در آن شناسايي شده است. مطالعه و پژوهش در اين مسجد كماكان ادامه دارد. جزيره كيش داراي مساجد كوچك و بزرگ با معماري زيبا و اصيل ايراني است. اين مساجد با پراكندگي مناسبي در نقاط مختلف كيش بنا شده اند.

مسجد زيباي خاتم الانبياء (ص)
با دو مناره بزرگ در شمال جزيره كيش محل برگزاري نماز جمعه و اجتماعات مذهبي كيش است.
مسجد امام حسن مجتبي (ع)
با طراحي منحصر به فرد در بهترين نقطه شهرك مسكوني صدف و در ميان فضاي سبز زيبايي واقع شده است . اين مسجد ميزبان پيكر پاك پنج شهيد گمنام دوران دفاع مقدس نيز هست . عطر حضور اين شهدا به گونه اي است كه هر بازديدكننده اي را به سوي مرقد پاكشان مي كشاند . مردم جزيره كيش به مناسبتهاي مختلف برسرمزار اين شهداي گرانقدر حضور مي يابند و به آنها اداي احترام مي كنند.
مسجد قديمي اميرالمؤمنين (ع)
كه مرمت شده و اكنون مورد مراجعه نمازگزاران است و مسجد ماشه كه در مجاورت آن بنا شده ودر حال مرمت وبازسازي است ، اين دو مسجد در شمال شرقي كيش در منطقه ماشه كه پيش از دهه پنجاه شمسي محل سكونت بوميان بوده واقع مي باشند و ثبت شده آثار ملي هستند.
مسجد جامع نور
با تك مناره زيبا، محل تجمع و اقامه نماز ساكنان اهل تسنن كيش در منطقه مير مهنا (سفين) واقع است . همچنين علاوه بر وجود نمازخانه هاي ساحلي كه به زيبايي در سواحل پرتردد ساخته شده اند اغلب اماكن محل حضور گردشگران داراي نمازخانه مي باشند . با افزايش جمعيت كيش كه بدليل مهاجرت ساكنان شهرهاي مختلف صورت گرفته مراسم و مناسبتهاي مختلف مذهبي رنگ و بوي خاصي پيدا كرده و ساكنان مسلمان كيش سعي مي كنند به نوعي با حفظ سنت ها و فرهنگ هاي خود در مراسم هاي مذهبي شركت كنند بخصوص در مراسم روزهاي تاسوعا و عاشورا و دهه محرم كه مردم با برپايي تكايا و دسته جات عزاداري شور و حال خاصي را به جزيره مي دهند كه بخودي خود باعث جذب و همراهي مسافران داخلي و خارجي مي شود.

همه حقوق اين سايت، متعلق به سازمان منطقه آزاد کيش مي‌باشد.
V3.9.8.211